Ana Sayfa / Mobil Cihazlar / Akıllı Cihaz Sahibinden Habersiz Otel Bileti Satın Aldı
Akıllı Cihaz Sahibinden Habersiz Otel Bileti Satın Aldı

Akıllı Cihaz Sahibinden Habersiz Otel Bileti Satın Aldı

Akıllı Cihaz Sahibinden Habersiz

Çin’ de bir kadına ait , kendi kendine otel bileti satın aldı. Yapay zekanın dünyayı ele geçireceği düşüncesi hiç olmaz denilecek bir şekle büründü. iPhone mobilinin, şarj aleti tarafından ele geçirilen kadının parasını harcayarak otel bileti alması gündeme damga vurdu. Kontrolden çıkan iPhone sahibine ondan izinsiz otel bileti aldı.

Günümüzün güvenliği ile bilinen elektronik cihazlarından biri olan Apple iPhone, oldukça enteresan bir olayla gündeme ses getirdi. Çin’ de yaşayan bir kadına ait iPhone akıllı cihaz, şarja takıldıktan kısa bir süre sonra kendi kendine işlem yapmaya başladı. Bununla da yetinmeyen , sahibesi kadın adına bir de otel odası kiraladı.

Çinli Yang’ın açıklamasına göre telefon şarja takılmadan önce her şey normali. Şarja takıldığı andan itibaren WeChat isimli uygulamayı kendi başına açıp geri kapattı. Daha sonra Ctrit adındaki çevrimiçi seyahat uygulamasını açıp bir otel odasını 10. 880 Yuan’a (yaklaşık 10. 000 TL) kiraladı. Daha sonrasında uygulamayı yine kendi kendine kapattı. Ardından 4G ’den 2G’ ye geçti ve turunu işlemlerini sona erdirdi.

Bu Garip Olayın İki Sebebi Olabilir

Yaşanılan bu tuhaf olayın nedeni şu an için bilinmiyor. Fakat iki ihtimal olduğu düşünülüyor.

Birinci sebep, kullanılan şarj aletinin “yan sanayi” üretimi olmasıdır. Bu ihtimal düşük de olsa böyle garip bir olaya sebebiyet verebilir. Fakat bugüne kadar hiç böyle şarj cihazlılarıyla kullanılabilen casus yazılıma rastlanılmamıştı.

İkinci sebep ise 2014 yılından beri iPhone’larda yaşanan hayalet dokunuş (ghost touch) yazılımı. Bu yazılımla telefon dokunuluyormuş gibi kendi kendine işlem yapabiliyor. Bu ihtimalle Çinli kadının akıllı telefonundaki tesadüfi dokunuşlar ondan izinsiz otel bileti alınmasına neden olmuş olabilir.

Bir önceki yazımız olan Xiaomi Poco Launcher Tüm Cihazlar için Erişime Açıldı! başlıklı makalemizde akıllı telefon, ve Poco Launcher hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Konu

Nokia 8.1 Android Pie Android One Sürümü İle Geliyor

Nokia 8.1 Android Pie Android One Sürümü İle Geliyor

Android’in en yeni sürümüne sahip bir bütçe telefonunu bu bir sürpriz olmamalı, ama öyle. Bugün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir