2 sene önce
2 sene önce

Android 11 Yaşında

Dünya da her gün teknolojinin geleceği nasıl şekillendireceğine bakarak zaman harcıyoruz. Fakat ne kadar ileri geldiğimize de bakmak önemlidir.  Yakın geçmişte ve son zamanlarda olmayan geçmişe ait tarihi teknoloji haberleri, yıldönümleri ve gelişmelerin özetini almak için her hafta sonu bize katılın. Bu hafta, Android 11 yaşında.

Aramadan sonra (ve buna ekli devasa reklam işletmesi), Google’ın en önemli ürününün ne olduğunu düşünüyorsunuz? Chrome ve Haritalar gibi birden fazla potansiyel aday var, ancak Android’de. Google’ın mobil işletim hizmetinin 10. ana sürümü şimdi her sonbaharda olduğu gibi birkaç hafta önce geldi .  Android’in resmi yayınlanmasının 11. yıldönümü , HTC Dream, Android çalışan ilk telefon duyurusu ile birlikte geldi.

Bu siteyi okuyan herkesin bildiği gibi, Android, Google’ın Apple’ı iPhone ile sektöre katletmesinden bir yıldan biraz daha fazla bir süre sonra piyasaya sürülen modern akıllı telefonun vizyonuydu. On yıldan fazla bir sürede, her iki işletim sistemi de köklü bir şekilde değişti – ancak tipik Google tarzında, Android, tüketiciye hazır olan her şeyden daha çok bir beta testi gibi lanse edildiğini hissetti. “Bu telefonda övgüye varacak çok şey varken,” 2008 yılının ekim ayında gözden geçirme yolumuzu yazdık , “eksik olan çok şey var – ve bu eksik öğelerden bazıları, bir cihazın temel bileşenleri olarak düşündüğümüz şey. G1’in sınıfı. “

Ancak Android, çok iyi yaptı. Baştan itibaren, Google hesabınızla giriş yapmak, telefonunuzla, ihtiyaç duyabileceğiniz tüm önemli bilgileri senkronize eder. Apple’ın sorunsuz bir sisteme kavuşması yıllar aldı – iOS 5 sonunda 2011’de bilgisayarsız oturum açmaya başladı ve kurulum yaptı. Google Takvim, Kişiler ve Gmail’i kullandıysanız, hepsi orada olurdu, hiçbir güçlük gerekli. Tabii ki, temaslar söz konusu olduğunda, bu mutlaka iyi bir şey değildi, çünkü Gmail’in iletişim sistemi, yıllarca çözülmesi gereken tam bir karmaşaydı. Böyle akıllı telefon devriminin ilk günlerinde hayat oldu.

Android ilk günden itibaren parlıyordu başka bir yer bildirimleri vardı. Şimdi verilen bildirim gölgesini alabiliriz, ancak Android ilk günden beri kullandı. Windows Mobile, BlackBerry veya iPhone’da bulacağınızdan çok daha iyi bir çözümdü ve Apple 2011’de tamamen kopyalamaya karar verdi. Microsoft ayrıca Android telefonunu Windows Phone’a koydu. o zamana kadar bu platform için çok az geç.

Yine de, Android’in Google meraklılarından çok daha fazlası için arkadaşça davranması bir yıl daha sürer. 2009, aynı zamanda Android 2.0 ve ABD’deki en büyük taşıyıcı olan Verizon’daki Motorola DROID sürümünü de gördü. Donanım, G1’den ileriye doğru büyük bir adımdı, birden fazla e-posta hesabına destek, geliştirilmiş bir tarayıcı, yenilenmiş bir iletişim sistemi ve bir dizi kullanıcı arayüzü iyileştirmesi gibi yazılım güncellemeleri Android yaptı. kullanımı daha kolay ve daha keyifli.

DROID, 2009’un sonlarında açık amiral gemisi Android telefon olmasına rağmen, tüketiciler, mobil cihaz ekosisteminde Google’ın mobil ekosistemini tanımlamak için gelen çok daha fazla seçenek almaya başlamıştı. Samsung, HTC ve Motorola’nın yanı sıra, 2010’un ortalarında ilk Galaxy S’yi piyasaya sürmeden önce 2009 yılında bir avuç Android telefon çıkardı. Ve Google, şirketin Android donanımı üzerinde ilk kez etkisinin olduğunu belirterek, Ocak 2010’da HTC yapımı Nexus One’ı piyasaya sürdü.

O zamandan beri, Android belki de gezegendeki en baskın bilgisayar platformu haline geldi. Yıllık Google I / O geliştirici konferansında, şirket 2,5 milyar aktif Android cihazı bulunduğunu söyledi . Set üstü TV kutuları ve otomatik bilgi eğlence sistemleri gibi çok çeşitli cihazlara güç vermekten bahsetmek yerine, Android’in hem düşük hem de ileri teknoloji telefonlarda çalışacak kadar esnek olması etkileyici. Ancak, Google’ın parçalanmasıyla ilgili süregelen sorunların altını çiziyor, çünkü bu cihazların çoğu Android’in en son sürümünü kullanmıyor. Şirket platformda yenilikler yapmaya devam ediyor, ancak insanların bu en son yeniliklere sahip olmalarını sağlamak Android tarihi boyunca zorlu bir görevdi.

Ve son zamanlarda Google ve diğer teknoloji devleri etrafında şişen antitröst endişelerini düşünmeden 2.5 milyar Android cihaz hakkında konuşmak zor . Google’ın mobil, arama ve çevrimiçi reklamcılık endüstrilerindeki baskınlığı göz önüne alındığında, şirketin ABD hükümetini uzun zaman önce büyük bir şekilde savaştığını hayal etmek zor değil.

Gelecek on yılda Android’e ne olacağına bakılmaksızın, yazılım teknoloji tarih kitaplarında belki de en başarılı ve en yaygın kullanılan işletim sistemi olarak Windows 95’in ilk gününden beri uzun bir mirasa sahip olacak. Böylece Android, milyonlarca insanın etkileşime girdiği bir go-to-yazılım haline geldi. İPhone, sizin tercih ettiğiniz platform olsa bile, Apple’a bildirimlerini daha az korkunç hale getirdiği için Google’a teşekkür edebiliriz.

Avatar

Teknolojiyle oldukça iç içe ve en yeni haberleri sizler için yazmaktayım.

Paylaşın

Mobil Cihazlar
  8.874

  Apple iOS 13.5 ve iPadOS 13.5 Güncellemelerini Yayınladı

  8.148

  Nokia 8.3 5G Yakında Piyasaya Sürülecek

  7.321

  Samsung Galaxy S20 Tactical Edition Duyuruldu

  6.417

  Nokia Markası 4 Yıl Önce Akıllı Telefon Pazarına Döndüğünü Açıkladı

  5.534

  Vivo Transformers Temalı iQOO 3 5G Satışa Sunacak

Giyilebilir Teknoloji
  9.641

  Powerbeats Pro Dört Yeni Rengi Yakında Geliyor

  6.163

  Xiaomi Mi AirDots 2 SE’yi Tanıttı

  4.357

  Realme Watch Özellikleri Açıklandı

  3.680

  HTC U Ear Kablosuz Kulaklığı Ortaya Çıktı

  2.308

  Amazfit Ares 19 Mayıs’ta Geliyor

Uygulamalar
  8.874

  Apple iOS 13.5 ve iPadOS 13.5 Güncellemelerini Yayınladı

  6.310

  Apple’ın Yeni Uygulaması Gobi

  4.415

  Instagram Telif Hakkı İhlalini Önleyecek

  4.115

  Google Mesajlar Önerilen Çıkartmalar Hazırlıyor

  4.090

  Mirage Uygulaması Fotoğraflardaki Düzenlemeleri Tespit Ediyor

2020 Copyright MobilKaynak İnternet Hizmetleri Tüm hakları saklıdır. Sitemap