Android’e Arama Kaydetme Özelliği Geliyor
27 Nisan 2020
Mücahit TAŞTAN
Paylaş

Bu yılın başlarında , Google’ın Telefon uygulamasına bir arama kaydı özelliği eklemek için çalıştığını ortaya koydu. Bu hafta, XDA Geliştiricileri Hindistan’daki bazı Nokia telefonlarına yayılmış olabileceğini bildirdi. Google’ın kendisi de bir aramayı kaydetmek için Telefon uygulamasının nasıl kullanılacağına ilişkin bir destek belgesi yayınladığından , bu özelliğin gelmesi daha da muhtemel görünüyor . Belge o zamandan beri kaldırıldı, ancak bir ekran görüntüsü aldık ve bunları sizlerle paylaşacağız.

Google destek sayfasına göre, bir aramayı kaydetmek için cihazın Android 9 veya sonraki bir sürümünü çalıştırması ve “desteklenen bir cihazda, ülke veya bölgede” Telefon uygulamasının en son sürümüne sahip olması gerekir. Ancak, bu cihazların, ülkelerin veya bölgelerin ne olduğunu belirtmedi. Bir çağrıyı kaydetmek, telefon uygulamasını açmak, çağrı yapmak veya almak ve ekrandaki kayıt düğmesine basmak kadar basittir.

Belge, bir çağrıyı ilk kez kaydettiğinizde, yerel yasalara uymakla sorumlu olduğunuzu bildirmeniz gerektiğini söyledi (birçok bölge, çağrı kaydından önce tüm tarafların onayını gerektirir). Şunu belirtir: “Kayda başladığınızda, karşı taraf çağrının kaydedildiğini bildiren bir açıklama duyar. Kaydı durdurduğunuzda karşı taraf, çağrı kaydının sona erdiğini bildiren bir açıklama duyar. ” Ayrıca belge, karşı taraf cevaplayana kadar, çağrı beklemede veya sessiz olduğunda veya bir konferans görüşmesi başlattıysanız kayıt yapamayacağınızı söyledi. 

Kaydedilen çağrılar bulutta değil cihazda saklanır. Bunlara Telefon uygulaması üzerinden erişebilirsiniz; Son Aramalar’a ve ardından arayanın adına dokunmanız yeterlidir. Buradan kaydı oynatabilir, silebilir veya e-posta veya mesajlaşma uygulamalarıyla aramayı paylaşabilirsiniz. 

Özelliğin Android’de geldiğini gördüğümüzde henüz bir kelime yok, ancak Hindistan’daki birkaç müşteri zaten onu görüyor ve Google bunun için kendi resmi destek belgesini yayınlıyor (ve sonra geri çekiyor), bunun olabileceğini tahmin ediyoruz.