Apple iOS 14 ve iPadOS 14 İçeren Dosyalara Şifreli Disk Güncellemesi
12 Temmuz 2020
Mücahit TAŞTAN
Paylaş

Apple, WWDC 2020 açılış notu sırasında iOS 14 ve iPadOS 14 ile Dosyalar uygulamasındaki yenilikler hakkında pek bir şey söylemedi . Belki de çok fazla değişiklik olmadığı için. Ancak dosya yönetimi hakkında konuşurken iPhone ve iPad‘i Mac‘e bir adım daha yaklaştıran önemli bir yeni özellik var ve bu APFS şifreli sürücü desteği.

İPhone ve iPad işletim sisteminde bir sonraki büyük güncellemeyle, kullanıcılar Dosyalar uygulaması aracılığıyla şifreli sürücülere erişebilecekler. Bu özellik, bir iPad’de başarıyla test ettiğimiz için iOS 14 ve iPadOS 14‘ün geliştiricilerin kullanabileceği ilk beta sürümünde zaten mevcut.

Rapora göre, özelliğe erişmek ve kullanmak gerçekten çok kolay, cihazınıza Lightning veya USB-C bağlantı noktası üzerinden şifrelenmiş bir sürücüyü takın ve ardından Dosyalar uygulamasını açın.

Şifrelenmiş sürücüler kenar çubuğunda görünür ve üzerine dokunduğunuzda sürücü için gereken şifreyi girmeniz istenir. Tek kırışıklık, yalnızca APFS’de şifrelenmiş olan ve macOS‘ta Disk İzlencesi’nde ayarlanabilen sürücüleri tanımasıdır.

9to5Mac, macOS Big Sur’ın da Time Machine yedeklemelerinin artık daha önce sadece HFS + disklerle çalıştığı bir APFS diskine yerleştirilebileceği şekilde güncellendiğini not ediyor.

Avatar

Genel yayın yönetmenliğini ve koordinasyonu yapmaktayım.