Apple Kullanıcıları Artık Spam Çağrılarını Öğrenebilecek
27 Ağustos 2019
Baran
Paylaş

Apple patentini aldığı bir sistemin özelliklerini kullanıcıları ile paylaştır. Uygulamanın temelinde spam olarak görünen çağrıların detaylarına erişilmesi var. Böylelikle sistem kullanıcılara açıldığında spam olarak görünen tüm telefon özellikleri hakkında kullanıcıların bilgi sahibi olabilmeleri mümkün hale getirilecektir.

Google’da Harekete Geçecek

Atılan adımdan sonra Google’ın da aynı şekilde bu benzerlikteki bir uygulama ile kullanıcılarına hizmet vermesi beklentiler arasına girdi. Çünkü kısa bir süre önce spam olarak belirlenen çağrıların kullanıcıları rahatsız edecek sayıya ulaştığı ve konunun bir problem haline geldiği Google tarafından gündeme taşınmıştı. Bu probleme çözüm ilk olarak Apple’dan geldi. Apple bir sistemi satın aldığını ve spam konusunda kullanıcılarına çözüm sunacağını paylaştı. Sorunu ortaya atan Google’ın da aynı şekilde bir çözüm üretmesi beklentiler arasına girdi.

Sahte Aramalar Bulunabilecek Mi?

Sahte aramaların bilgilerinin alınamadığı durumlarda telefonunuzda spam çağrıları olarak adlandırılan bir bölüme yansıtılır. Detaylar ise bilinmediğinden dolayı paylaşım olmaz. Apple’ın aldığı bu sistem ise gelen aramanın nereden geldiği ve aramanın kaynağının neresi olduğuna dair bilgileri sunabilecek bir parametre ile kullanıcılarına hizmet verebiliyor. Hizmet kapsamında yasal olan aramalar veya spam olan aramalar ayrıştırılarak tespit yapılıyor. Ardından parametre devreye girerek spam olması halinde nereden geldiği veya aramanın nereden kaynaklandığı konusuna erişim sağlanabiliyor. Merakla beklenen uygulama daha şimdiden en çok beklenenler arasına girdi.

Avatar

Aşırı derece de teknoloji takipçisi, mobil işletim sistemleri üzerine çalışmalar yapmktayım.