Apple Yeni Patent Başvurusu
9 Mayıs 2020
Mücahit TAŞTAN
Paylaş

Apple tarafından sunulan yeni bir Apple Yeni Patent Başvurusu‘na göre iPhone kullanıcıları sonunda mesajları düzenleme olanağına sahip olabilir.

Bunun SMS metin mesajları veya iMessage olup olmadığından bahsetmiyoruz, ancak iMessage web tabanlı olduğundan, bu özelliğin oraya ulaştığını muhtemelen daha mantıklı görüyoruz.

200.000 kelimelik belge, birçoğunun muhtemelen aşina olduğu birkaç özelliği açıklar, ancak notun bir bölümü, iPhone‘un Mesajlar uygulaması içinde bir uygulama başlatıcı oluşturmanın yanı sıra düzenleme ile ilgilidir.

Patent, “ mevcut mesajlaşma uygulamalarının sayısız dezavantajı ve sınırlaması var” diyor. Mesajları düzenleyememe, özel sohbetler gönderme ve sohbetteki herkesin aynı mesajları doğru sırayla gördüğünden emin olma gibi şeyler, mesajlaşma uygulamalarını rahatsız ediyor.

Bu patent, en azından Apple tarafından, mevcut mesajlaşma uygulamasının birkaç temel yolla geliştirilebileceğini kabul etmektedir.

“Bir mesaj için bir etki efekti seçmek için geliştirilmiş yöntemlere ve arayüzlere sahip elektronik cihazlara ihtiyaç vardır. Bu yöntemler ve arayüzler, bir mesaj için bir etki efekti seçmek için geleneksel yöntemleri tamamlayabilir veya bunların yerini alabilir ”dedi.

Patentin gerçek etkisi, Apple‘ın mesaj düzenleme arayüzünü nasıl gösterdiğidir.

Slack gibi mesajlaşma hizmetleri, kullanıcıların uygulamanın içinde yayınladıktan sonra mesajları düzenlemesine izin verir, ancak bu bir hücresel ağ üzerinden yapılmaz. Metin mesajlarını düzenleme yeteneği eklemek, Apple‘ın bu patentle uzun vadede peşinde olduğu şey olabilir. Ancak, bunun öncelikle iMessage‘da uygulandığını göreceğiz.

Her zaman olduğu gibi, bunun sadece bir patent başvurusu olduğunu ve Apple‘ın iletileri düzenleme yeteneğini bırakmasına neden olmayabileceğini belirtmek önemlidir.

Avatar

Genel yayın yönetmenliğini ve koordinasyonu yapmaktayım.