2 sene önce
2 sene önce

Büyük Yazım Tartışması: Wi-Fi, WiFi, Wifi veya Wi-fi?

Wi-Fi sözcüğünü nasıl doğru telaffuz ediyorsunuz ve bu önemli mi? Sadece teknoloji endüstrisinde değil, haber odalarında ve dünyadaki tüm baskı alanlarında yıllardır tartışılan bir konu.

Eğer yukarı bakacak olursak WiFi üzerinde Merriam-Webster internet sitesinde , o yazıldığından sayfasına yönlendirir WiFi . Ancak, tarayıcı sekmesinin site açıklaması bölümünde, Wi-fi yazımını kullanıyorlar .

Oxford Sözlüğünü Tercih Etmek ? Oraya da baktık. İnternet sitesinde bir Wifi araması da sizi Wi-Fi’nin kullanıldığı sayfaya yönlendirir ve hatta bir adım daha ileri giderek tarayıcı sekmesinde de aynı şekilde ( Wi-Fi ) hecelediler .

Wi-Fi Alliance biz doğru yazımı üzerinde doğrulama için bakmak bir başka yerdir. Resmi web sitelerine göre, “ Wi-Fi’yi dünyanın en değerli ve yaygın olarak kullanılan teknolojilerinden biri yapmak için özenle çalıştılar .” Ayrıca Wi-Fi yazımını sitelerinde her yerde kullanıyorlar.

Daha fazla kanıt mı ihtiyacınız var?  PC Mag , çevrimiçi ansiklopedilerinde Wi-Fi yazım kuralını kullanır ve Google’da “ wifi nasıl yazılır ” yazılırsa en iyi arama sonucu Wi-Fi’dir .

Yukarıdakilerin hepsine dayanarak, Wi-Fi’nin doğru yazım olduğunu söylemek güvenlidir , ancak gerçekten önemli mi?

Bugünlerde her şey bu kadar hızlı hareket ettiğinde , çoğu insan heceleme ve wifi arama yaparken W ve F harflerini büyük harflerle bırakma eğilimindedir . Aslında, unhyphenated versiyonunun kullanılması çeşitli çevrimiçi kaynaklara göre, o kadar olağan hale geldi, AP stylebook sıraladı WiFi kelimenin kabul edilebilir bir yazım olarak , bu yüzden bunu doğrulamak olamaz.

Yani önemli değil, değil mi? Tam olarak değil. Microsoft Word’de yazım denetimi kullanıyorsanız, yanlış yazılmış sözcüklerin altındaki kırmızı çizgilerden kurtulmak istiyorsanız Wi-Fi gitme yoludur.

“Şeyler”in değiştiği bir dünyada araya kısa bir tire (-) koymak uzun bir süre olabilir. Hatta bu konuda App Stylebook, 2011 yılında #ACES2011 kapsamında, “e-posta” kelimesinin yazımını değiştirmiş, aradan tireyi atarak “eposta” yazımını doğru kabul etmişti. Bu da, iddiaların doğruluğunu bir nebze olsun arttırıyor. Buradan yola çıkarak App Stylebook’un ve Google Trends’in önerdiği “WiFi” şeklindeki yazımın doğru olduğunu söyleyebiliriz. Ancak “Wi-Fi” da pek çok siteye göre kabul edilebilir bir yazım şekli, yani her iki yazımı şeklini de kullanabilirsiniz

Avatar

Genel yayın yönetmenliğini ve koordinasyonu yapmaktayım.

Etiketler :
Paylaşın

Mobil Cihazlar
  8.874

  Apple iOS 13.5 ve iPadOS 13.5 Güncellemelerini Yayınladı

  8.148

  Nokia 8.3 5G Yakında Piyasaya Sürülecek

  7.321

  Samsung Galaxy S20 Tactical Edition Duyuruldu

  6.417

  Nokia Markası 4 Yıl Önce Akıllı Telefon Pazarına Döndüğünü Açıkladı

  5.534

  Vivo Transformers Temalı iQOO 3 5G Satışa Sunacak

Giyilebilir Teknoloji
  9.641

  Powerbeats Pro Dört Yeni Rengi Yakında Geliyor

  6.163

  Xiaomi Mi AirDots 2 SE’yi Tanıttı

  4.357

  Realme Watch Özellikleri Açıklandı

  3.680

  HTC U Ear Kablosuz Kulaklığı Ortaya Çıktı

  2.308

  Amazfit Ares 19 Mayıs’ta Geliyor

Uygulamalar
  8.874

  Apple iOS 13.5 ve iPadOS 13.5 Güncellemelerini Yayınladı

  6.310

  Apple’ın Yeni Uygulaması Gobi

  4.415

  Instagram Telif Hakkı İhlalini Önleyecek

  4.115

  Google Mesajlar Önerilen Çıkartmalar Hazırlıyor

  4.090

  Mirage Uygulaması Fotoğraflardaki Düzenlemeleri Tespit Ediyor

2020 Copyright MobilKaynak İnternet Hizmetleri Tüm hakları saklıdır. Sitemap