Büyük Yazım Tartışması: Wi-Fi, WiFi, Wifi veya Wi-fi?
12 Eylül 2019
Mücahit
Paylaş

Wi-Fi sözcüğünü nasıl doğru telaffuz ediyorsunuz ve bu önemli mi? Sadece teknoloji endüstrisinde değil, haber odalarında ve dünyadaki tüm baskı alanlarında yıllardır tartışılan bir konu.

Eğer yukarı bakacak olursak WiFi üzerinde Merriam-Webster internet sitesinde , o yazıldığından sayfasına yönlendirir WiFi . Ancak, tarayıcı sekmesinin site açıklaması bölümünde, Wi-fi yazımını kullanıyorlar .

Oxford Sözlüğünü Tercih Etmek ? Oraya da baktık. İnternet sitesinde bir Wifi araması da sizi Wi-Fi’nin kullanıldığı sayfaya yönlendirir ve hatta bir adım daha ileri giderek tarayıcı sekmesinde de aynı şekilde ( Wi-Fi ) hecelediler .

Wi-Fi Alliance biz doğru yazımı üzerinde doğrulama için bakmak bir başka yerdir. Resmi web sitelerine göre, “ Wi-Fi’yi dünyanın en değerli ve yaygın olarak kullanılan teknolojilerinden biri yapmak için özenle çalıştılar .” Ayrıca Wi-Fi yazımını sitelerinde her yerde kullanıyorlar.

Daha fazla kanıt mı ihtiyacınız var?  PC Mag , çevrimiçi ansiklopedilerinde Wi-Fi yazım kuralını kullanır ve Google’da “ wifi nasıl yazılır ” yazılırsa en iyi arama sonucu Wi-Fi’dir .

Yukarıdakilerin hepsine dayanarak, Wi-Fi’nin doğru yazım olduğunu söylemek güvenlidir , ancak gerçekten önemli mi?

Bugünlerde her şey bu kadar hızlı hareket ettiğinde , çoğu insan heceleme ve wifi arama yaparken W ve F harflerini büyük harflerle bırakma eğilimindedir . Aslında, unhyphenated versiyonunun kullanılması çeşitli çevrimiçi kaynaklara göre, o kadar olağan hale geldi, AP stylebook sıraladı WiFi kelimenin kabul edilebilir bir yazım olarak , bu yüzden bunu doğrulamak olamaz.

Yani önemli değil, değil mi? Tam olarak değil. Microsoft Word’de yazım denetimi kullanıyorsanız, yanlış yazılmış sözcüklerin altındaki kırmızı çizgilerden kurtulmak istiyorsanız Wi-Fi gitme yoludur.

“Şeyler”in değiştiği bir dünyada araya kısa bir tire (-) koymak uzun bir süre olabilir. Hatta bu konuda App Stylebook, 2011 yılında #ACES2011 kapsamında, “e-posta” kelimesinin yazımını değiştirmiş, aradan tireyi atarak “eposta” yazımını doğru kabul etmişti. Bu da, iddiaların doğruluğunu bir nebze olsun arttırıyor.Buradan yola çıkarak App Stylebook’un ve Google Trends’in önerdiği “WiFi” şeklindeki yazımın doğru olduğunu söyleyebiliriz. Ancak “Wi-Fi” da pek çok siteye göre kabul edilebilir bir yazım şekli, yani her iki yazımı şeklini de kullanabilirsiniz