Facebook, iOS 13 ve Andorid 10 ile Gelen Konum Kısıtlanması
14 Eylül 2019
Mücahit TAŞTAN
Paylaş

Görünüşe göre Facebook, Apple’ın iOS 13’te yer alan ve bu ayın sonunda beklenen bazı cihazlara isabet eden Android 10’daki konum erişimindeki kapsamlı değişikliklerin önüne geçmeye çalışıyor.

Sosyal ağın konum platformu mühendisliği direktörü Paul McDonald tarafından yayınlanan bir blog yazısında Paul McDonald, Facebook , yeni konum ayarlarının uygulamalarını, kullanıcılarını nasıl etkileyeceğini ve gelecek bazı değişiklikleri ayrıntılarıyla açıkladı.

İOS 13 Güncellemeleri

İOS 13 tarafında, McDonald, Facebook kullanıcılarının konum erişimi için yeni bir seçenek göreceğini yazıyor: ‘bir kez izin ver’. Bu, mevcut uygulama olan ‘her zaman’, yalnızca uygulama kullanımdayken ‘ve’ asla ‘birleştirilir. Temel olarak, kullanıcılar Facebook’un cihazlarının konum bilgilerine yalnızca bir kez erişmelerine, sürekli erişim vermelerine, yalnızca Facebook kullanırken veya hiç erişememelerine izin verebilir.

McDonald ayrıca, bir uygulama arka planda kesin konum bilgisi kullandığında iOS 13’ün kullanıcıları bilgilendireceğini de not eder. Bildirim, bir uygulamanın bu verilere kaç kez eriştiğini, uygulamanın aldığı konum verilerinin bir haritasını ve bu uygulamanın neden bu bilgileri kullandığının bir açıklamasını içerir.

CNBC , blog gönderisinin Facebook’un sizi rahatsız edebileceğini bildiği kadarıyla, iOS 13’ün kullanıcılara sağlayacağı konum bilgilerinin önüne geçmek için bir yol olarak göründüğünü belirtti.

Android 10 Güncellemeleri

Android 10, kullanıcıların uygulamaların konum bilgilerine nasıl erişeceğini kontrol etme yeteneklerini de genişletiyor. Yalnızca bir uygulama kullanımdayken konum erişimine izin vermek için iOS benzeri bir seçenek ile birlikte bireysel uygulamaların konuma erişimleri üzerinde daha hassas kontroller sağlar.

McDonald, blog yazısında, Facebook uygulamasının ‘arka plan konumu’ ayarını zaten kullananlar için kafa karıştırıcı olabileceğini yazıyor. Bu özelliği bilmeyenler için, Facebook uygulamayı Android uygulamasına ekledi, böylece kullanıcılar uygulama kullanımda değilken Facebook’un konum verilerine erişimini kapatabildiler.

Facebook’un uygulama içi konum ayarı ve Android 10’un konum ayarı potansiyel olarak çakışma olabileceğinden – biri arka plan verilerini kullanmayacak, diğeri ise – McDonald, uygulamanın daha sert ayarlara saygı göstereceğini yazıyor.

Ek olarak, Facebook Android 10 için uygulama içi ayarlardan vazgeçecek ve cihazın konum ayarlarını kontrol etmek için bir hatırlatıcı ile değiştirecektir.

Son olarak, blog gönderisi, Facebook’un konumunuzu kullanıcılara kimin gördüğü üzerinde kontrol sağladığını belirtir. “Telefonunuzda veya tabletinizde bir ayar olan Konum Servisleri üzerinden cihazınızın kesin konum bilgilerini Facebook ile paylaşıp paylaşmayacağını kontrol edebilirsiniz” diye yazıyor McDonald. Ancak, Facebook’un “check-in’ler, etkinlikler ve internet bağlantınızla ilgili bilgiler gibi şeyler kullanarak konumunuzu hala anlayabildiğini” belirtti.

Avatar

Genel yayın yönetmenliğini ve koordinasyonu yapmaktayım.