Facebook Messenger Rooms Özelliğini WhatsApp’a Getirecek
1 Mayıs 2020
Mücahit TAŞTAN
Paylaş

COVID-19 koronavirüs bizim için en çok anlam ifade eden insanlarla iletişim kurma şeklimizi değiştirdiğinde, en son WhatsApp beta güncellemesi Facebook Messenger Rooms entegrasyonu kazanacağımızı ima ediyor.

Bu özellik tam olarak yeni değil, çünkü WhatsApp ana şirketi Facebook tarafından resmi Twitter hesaplarında resmi olarak duyuruldu . Ancak, özelliği mobil uygulamada görüp görmeyeceğimiz veya ne zaman göreceğimiz belli değildi. WABetaInfo dışında bir kişi tarafından WhatsApp’ın en son sürümü 2.20.139 Android beta derlemesinde bir geçiş buldu.

Bu hareket, Facebook’un görüntülü arama uygulaması Zoom’un son patlamasına karşı doğrudan mücadelesinin bir parçası. Facebook Messenger, WhatsApp ve Instagram uygulamalarından yararlanarak Messenger Rooms, milyarlarca cihazda çok sayıda donanım üzerinde sorunsuz bir şekilde çalışabilecektir.

Tabii ki, bu özellik henüz canlı veya kullanıcılara yönelik değildir. Bunun yerine, WhatsApp’ın Messenger Odaları özelliği için potansiyel olarak süper hızlı bir şekilde destek kazanacağını ima ediyor. Daha fazla insan yerel yönetim öz izolasyonu ve kilitleme prosedürlerini izledikçe, Facebook hızla kendi uygulamalarında yaygınlaştırmak istiyor. Messenger Rooms’un Messenger’ın ardından WhatsApp’a da gelmesi yüksek ihtimal olarak gözüküyor.

Yaklaşan Facebook Messenger Canlı Yayın Odalarını son WhatsApp video arama sayısını 8’e yükselti ve koronavirüs salgını nedeniyle sadece arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim kurması için birçok kişi için ilk çağrı noktası olabileceğini görebilirsiniz.

Özelliğin birkaç ülkede piyasaya sürüldüğü söyleniyor, ancak Facebook, WhatsApp’ın en son beta yapısında kullanıcı tarafından belirtilen seçenek belirtmedi. Canlı olduğunda, herkesin doğrudan bağlantıyla istediği zaman katılabileceği bir “Oda” oluşturabilirsiniz. WhatsApp veya Facebook Messenger’a sahip olmanız gerekmediğinden, ekstra bir yazılıma ihtiyaç duyulmaması basitliği nedeniyle Odalar özelliği büyük olasılıkla birçok kişi için çok popüler olacaktır.

Seçeneğin ne zaman resmi olarak yayınlanacağından emin değiliz, ancak önümüzdeki haftalarda bir açıklama geleceğini düşünüyoruz.

Avatar

Genel yayın yönetmenliğini ve koordinasyonu yapmaktayım.