FBI, Polislere iPhone Hakkında Uyarıda Bulundu
22 Ağustos 2019
Baran
Paylaş

FBI tarafından daha önce bir suçluya ait olduğu öne sürülen iPhone X model bir telefon zorla yüz tanıma özelliği kullanılarak açtırılmıştı. Bunun ardından ise bazı yasal metinlere zorla veya isteyerek suçlu da bulunan iPhone X veya Xs serisinin Face ID özelliği kullanılarak açılabileceği konusunda bazı esneklikler eklendi. FBI ise polislerin uzun süre iPhone X telefonlarına bakmamaları konusunda uyarılarda bulundu.

Şifre İstemesi

iPhone X özelliği gereği sahibinin yüzünü tanımlayarak açılması ile ünlenmiş son model bir telefondur. Belli bir süre ekrana bakan yabancı birinin ise telefonu açmak istemesi telefon tarafından fark edildiğinde ise güvenlikle alakalı bir durum söz konusu olduğunu düşünüldüğünden telefon kendini korumaya almaktadır. Korumaya alınan telefon ise sahibi tarafından belirlenen bir şifrenin girilmemesi halinde kesinlikle açılmaz. Bundan dolayı FBI polisleri bu özellik konusunda uyardı.

İşleri Zorlaştırabilir

iPhone Face ID özelliği sayesinde şifre isteme durumuna geçtiğinde açılması daha zor bir duruma gelmektedir. Şifrenin açılması veya kırılması ile geçecek zaman işlerin daha da karışmasına neden olabilmektedir. Bundan dolayı telefonu açmaya çalışmak ve uzun süre bunu denemek yerine telefonun iş birliği ile açılması yönünde adım atmak daha mantıklı olacaktır. Bunun zorla veya isteyerek yapıldığı bazı olaylar ile karşılaşılması ise kafalarda soru işaretlerine neden olmuştur. Uygulamaya sıcak bakan veya reddeden ülkeler bulunmaktadır.

Avatar

Aşırı derece de teknoloji takipçisi, mobil işletim sistemleri üzerine çalışmalar yapmktayım.