Google Haritalar’ın Android Sürümüne YouTube Music Desteği Ekledi
19 Haziran 2020
Mücahit TAŞTAN
Paylaş

Google Haritalar, 2018’den beri Spotify, Apple Music ve Google Play için müzik kontrolleri içeriyordu , ancak en önemli müzik hizmeti şu ana kadar eksikti. 

Android için Google Haritalar‘ın en son sürümünde (sürüm 10.43.2), navigasyon sırasında YouTube Müzik uygulamasını açıp kontrol edebilirsiniz. 

Bu özelliği etkinleştirmek için Haritalar’ı açın ve Ayarlar – Gezinme Ayarları’na gidin ve Medya oynatma kontrollerini göster üzerine dokunun. Burada, hangilerini yüklediğinize bağlı olarak birkaç medya uygulaması arasından seçim yapabilirsiniz. Bunlardan biri YouTube Müzik olmalıdır (burada görünmesi için bağımsız YouTube Müzik uygulamasının yüklü olması gerekir); seçin ve İleri’ye dokunun. 

Artık Google Haritalar‘da navigasyona her başladığınızda sağda bir YouTube Müzik simgesi göreceksiniz. Dokunduğunuzda ekranın altında Oynat, Geri Sar ve İleri kontrolleriyle bir YouTube Müzik widget’ı görünür.

Özelliğin çalışması için YouTube Premium kurulu olması gerektiğini unutmayın; bunu yapmazsanız, Premium’a geçmenizi isteyen bir mesaj alırsınız. Premium’a geçmedikçe YouTube Müzik ve YouTube’un genel olarak arka planda oynatmaya (uygulama açık ve telefonunuzda etkin olmadığında oynatma anlamına gelmediği) izin vermemesi göz önüne alındığında bu çok şaşırtıcı değildir.

Premium YouTube planınız varsa, YouTube seçtiğiniz müzik uygulamanızsa bu özellik son derece kullanışlıdır. Birden fazla uygulama ile gezinmek ve sürüş ve navigasyon sırasında Haritalar’dan ayrılmak kötü bir fikirdir, bu nedenle Müzik çalmayı Haritalar içinden kontrol edebilmek büyük bir gelişmedir. 

YouTube Müzik‘in yalnızca Android için Haritalar‘da kullanılabildiğini unutmayın; henüz iOS’ta değil (Apple Music dahil diğer müzik kaynakları mevcut olsa da). 

 

Avatar

Genel yayın yönetmenliğini ve koordinasyonu yapmaktayım.