Google, ‘Keen’ adlı Yeni, Pinterest Stili bir Uygulama Yayınladı
5 Temmuz 2020
Mücahit TAŞTAN
Paylaş

Pinterest‘in ilk günlerinde, insanların ilgi alanlarını paylaşabileceği basit bir pin-board tarzı platform olduğunda, Google muhtemelen umursamadı, muhtemelen Pinterest’in sunduğu şeylerle ilgilenmiyordu. Ancak yıllar geçtikçe, Pinterest görsel bir keşif motoruna dönüştükçe ve giderek daha fazla e-Ticarete odaklandığından, Google yavaş yavaş, ancak kesinlikle temel arama işinin kenarlarında nibbling izledi.

Ve Pinterest bu pazarın sadece bir kısmını alıyor (Pinterest şu anda 367 milyon kullanıcı sayısına sahipken , Google‘ın yalnızca G Suite için 2 milyar kullanıcı’sı var ), büyüyor ve gerçekten de Google’dan arama yapıyor. 

Bu nedenle Google, sosyal uygulamayı uzak tutarak sürekli olarak Pinterest benzeri özellikler ve araçlar eklemeye çalıştı.

Google‘ın bu cephedeki son girişimi , ” ilgi alanlarınızı sevdiklerinizle paylaşmak ve bu değerli yaşamın sayılmasında yardımcı olacak şeyler bulmak için bir yer ” olan Keen adında yeni bir uygulamadır .

“Bir web ve Android uygulaması olan Keen‘de, daha fazla zaman harcamak istediğinizi söylüyorsunuz, daha sonra web’den ve bunun gerçekleşmesine yardımcı olmak için güvendiğiniz kişilerden içeriği seçiyorsunuz.” evde lezzetli ekmek pişirmek ,  kuş gözlemciliği yapmak  veya tipografiyi araştırmak gibi herhangi bir konu hakkında . Keen, sevdiğiniz içeriği iyileştirmenize, koleksiyonunuzu başkalarıyla paylaşmanıza ve kaydettiklerinize göre yeni içerik bulmanıza olanak tanır.

Pinterest’e çok benziyor, değil mi? Pinterest’in son zamanlarda COVID-19 sırasında yükselişte olduğunu belirlediği ana trendlerden biri olan ‘evde lezzetli ekmek’ pişirmek nasıl yapılır?

Evet, Keen, Google‘ın en azından Pinterest‘i kontrol altında tutmanın ve çok hızlı büyümediğinden emin olmanın bir yolu olarak yayınladığı giderek artan taklitçi araçları listesine eklenen bir Pinterest klonuna çok benziyor, ve arama için gerçek bir sorun haline gelir.

Burada da görebileceğiniz gibi, Keen‘de koleksiyonları kendiniz veya başkaları için seçebilirsiniz. Keens‘leriniz özel veya herkese açık olabilir ve listelerinizde genişleyebilir, belirli bir konu veya ilgi alanı için bir Keen oluşturduktan sonra, Google, eklediğinize benzer içerikleri bulmak ve diğerlerini vurgulamak için gelişmiş arama algoritmalarını kullanır Keen’e dahil etmek isteyebileceğiniz şeyler. Pinterest‘in ‘Sizin İçin’ listelerine benzer.

“Bir meraklıya ne kadar tasarruf ederseniz ve düzenlerseniz, öneriler o kadar iyi olur. Bir konuda uzman olmasanız bile, meraklı bir kişiyi seçmeye başlayabilir ve yararlı bulduğunuz birkaç ilginç” mücevher “veya bağlantı kaydedebilirsiniz. Bu içerik parçaları tohum gibi davranıyor ve zamanla daha fazla ilgili içeriği keşfetmeye yardımcı oluyor. “

Yakalayacak mı? Bazı yönlerden, bu gerçekten bir nokta gibi hissetmiyor.

Demek istediğim, Google, mümkün olan her şekilde daha fazla kullanıcı çekmek istiyor ve kullanımı görmeyi beklemiyorsa yeni bir uygulama geliştirmeye yatırım yapmaz. Ancak belirtildiği gibi, Google, Pinterest‘in özelliklerini çoğaltan bir dizi araç ekledi ve onları itmedikleri halde, Google, Pinterest’in herhangi bir gerçek kazanıyormuş gibi hissediyorsa, bunları herhangi bir zamanda daha fazla tanıtabilir gibi görünüyor.

Örneğin:

  • Google, 2018’de, aramanızı daha da hassaslaştırmak için ek, içeriksel arama sekmeleri de dahil olmak üzere Pinterest benzeri bir biçim kullanan güncellenmiş bir resim arama düzeni başlattı . 
  • Geçtiğimiz Ekim ayında Google , ürün aramaları için kendi Pinterest Lens sürümünü kullanıma sundu.
  • Google ayrıca fiyat karşılaştırması ve kullanılabilirliğe daha fazla odaklanmak için Google Alışveriş‘i yeniledi
  • Mayıs ayında Google, işletmelerin Pinterest‘ün kendi trendler aracına benzer şekilde yükselen ürünlerden haberdar olmalarına yardımcı olmak için yeni bir Perakende Trendleri listesi ekledi

Tüm bu araçlar Pinterest‘te benzer şekilde çoğalır ve Google isterse, onları çok hızlı bir şekilde, büyük kullanıcı tabanına yükseltebilir ve esas olarak Pinterest‘i kendi oyununda yenebilir. 

Avatar

Genel yayın yönetmenliğini ve koordinasyonu yapmaktayım.