Güvenlik Açığı Konusunda Whatsapp’tan Beklenen Açıklama Geldi!
17 Ağustos 2019
Baran
Paylaş

Birkaç ay önce bazı kullanıcıların ortaya çıkardığı whatsapp güvenlik açığı problemi diğer kullanıcılara forumlar, bloglar üzerinden yayılmış ve çok sayıda Whatsapp kullanıcısının kendisinin tehdit edildiğini hissettiği bir ortamın çıkmasına sebep olmuştu. Uzun süredir bu konudaki sessizliğini korumaya devam eden Whatsapp yöneticilerinden güvenlik açığına ilişkin yeni bir açıklama geldi. Söz konusu güvenlik açığının tamamen kaldırıldığı açıklandı. Güvenlik açığı kişilerin kişisel hesaplarına girilmesi ile kendini belli ediyordu. Hacker’lar tarafından görüntülü aramaların yapıldığı sırada Whatsapp’ın içindeki bazı deliklerden kişilerin hesaplarına sızma gerçekleşebiliyordu. Özellikle Ağustos ayında yayınlanan raporlarla birlikte olayın ciddiyeti çok daha iyi bir şekilde kavranmıştı.

Güvenlik Açığı için Güncelleme Getirildi!

Çok sayıda kişinin mağdur konuma düştüğü güvenlik açığı probleminin yaşanmasının ardından whatsapp herhangi bir duyuru ya da açıklama yapmadan bir güncelleme yayınladı. Güncellemenin yayınlanmasının üzerinden birkaç gün geçmişken Whatsapp’tan yeni bir açıklama geldi. Açıklamada uzun süredir kullanıcıların hakkında tedirginlik hissettiği güvenlik açığı probleminin artık tamamen ortadan kaldırıldığı ve bir sorun olmaktan çıktığı vurgusu yapıldı. Whatsapp tüm bu gelişmelerin ardından çok daha güvenli bir uygulama haline gelerek artık anlık mesajlaşma uygulaması noktasında en güvenilir programlardan biri oldu. Hem Android hem de iOS işletim sistemine sahip cihazlara indirilen Whatsapp uygulamasında görülen benzer sorunların giderilmesinde bir kullanıcının uygulama hakkındaki şikayetinin büyük etkisi olduğu biliniyor.

Whatsapp Güvenlik Açığının Sorun Yaratmadığını Belirtti!

Kullanıcılar tarafından Whatsapp’a karşı olarak büyük bir tepki oluşsa ve pek çok kişi güvenlik açığı sebebiyle başka uygulamalara geçme konusunda kararını verme aşamasına gelmiş olsa da whatsapp yetkilileri bu konuda herkesi rahatlatacak bir açıklama yaptı. Whatsapp yetkililerinden biri tarafından yapılan açıklamada güvenlik açığı probleminin bulunduğu ve güncelleme ile bunun ortadan kalktığı doğrulanırken aynı zamanda güvenlik açığının hiçbir şekilde kötüye kullanım yaratmadığı belirtildi. Bu konuda bir bulguya rastlamadıkları için açıklama yapmaktan kaçınmayan yetkili sorunu ortadan kaldıran güncellemenin 3 Ekim’den itibaren kullanıcılar tarafından denendiğini de belirtti. Whatsapp bütün bu gelişmelerin ardından kullanıcıların güvenliğine önem veren bir şirket olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Avatar

Aşırı derece de teknoloji takipçisi, mobil işletim sistemleri üzerine çalışmalar yapmktayım.