Huawei, Cihazlarındaki Gmail’in Yerine ProtonMail ile Görüşüyor
12 Eylül 2019
Mücahit TAŞTAN
Paylaş

ProtonMail, şifreli e-posta hizmetini Çinli telefon üreticisinin Alphabet Inc.’in Google ekosistemine alternatif oluşturma planının bir parçası olan gelecekteki mobil cihazlara dahil etme konusunda Huawei Technologies Co. ile görüşüyor .

İsviçreli şirketin hizmeti gelecekteki Huawei mobil cihazlarına önceden yüklenebilir ya da AppGallery’nin uygulama mağazasında içerisinde önerilebileceğini söyledi. ProtonMail’in CEO’su Andy Yen. Şirket, hizmetini Huawei’nin kanalında sunma konusunda kesin bir karar almadığını söyledi.

ABD’nin Mayıs’taki ticari kara listeye eklenmesinden sonra Huawei Google’ın programlarına erişimini kaybedebilir. Kısıtlamalar, yurtdışındaki tüm akıllı telefonlarına güç veren ve Huawei’nin Gmail gibi kritik uygulamalar sunamadığı Google Android işletim sistemi güncellemelerini de etkiliyor. Sonuç olarak, Huawei, kendi işletim sistemi HarmonyOS’u oluşturdu ve geliştiricilere de uygulama mağazasına servislerini getirmeleri için tekliflerde bulundu.

Yen bir röportajda,  “Bizden gördükleri, artık Google’ı önerememe ihtimaline karşı Google’ın alternatifini kullanıyor” dedi.

ProtonMail şu anda Google’ın Play Store’unda sunuluyor ve Huawei’nin uygulama mağazasına katılmayı tercih etmek, Google’ın engellenmiş olmasına rağmen İsviçre’deki müşterilerin uygulamaya erişebilmelerini sağlayacak.

Huawei ve Google temsilcileri, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Bloomberg Intelligence analisti Charles Shum, bu hafta bir notunda, şirketin kendi çözümlerini geliştirme çabalarına rağmen, telefon sahiplerinin Google Haritalar veya diğer Google hizmetlerini kullanamadığı takdirde önümüzdeki 12 ay içinde Huawei’nin yurtdışı akıllı telefon satışlarının yarıya düşebileceğini söyledi.

Yen, şirketinin herhangi bir siyasi konuda katı tarafsızlığını korumak istediği halde, Huawei ile güçlerini birleştirmedeki karar faktörünün kullanıcılarının güvenliğini ve gizliliğini garanti edip edemeyeceğini net olarak belirtmedi.

Huawei ortaklığı ProtonMail’in hizmetlerini daha büyük bir izleyici kitlesine açacak, ancak “Çin’deki iş yapma risklerinin bir kısmına karşı özellikle ihtiyacımız var, çünkü kimin için çalıştığınızı asla bilmiyorsunuz” dedi.

Yetkili, Huawei ile yapılan görüşmelerin, ABD ile Çin arasındaki ticaret gerginliklerinin ortasında Amerikan teknolojisine alternatifler aramaya başlayan Çinli sağlayıcılar arasında daha geniş bir eğilime uyduğunu söyledi.

Yen, “Genel olarak Avrupa için Amerikan teknolojisine uygulanabilir bir alternatif sunmak ve gerçek bir rekabet sağlamak için bir iş fırsatı” dedi.

Cenevre merkezli ProtonMail, 17 milyon global kullanıcısına uçtan uca şifreli bir e-posta hizmeti sunuyor. Ayrıca, web sitesine göre, 1000 metreden (3.280 feet) daha yüksek oranda korunan bir sığınakta bulunanlar da dahil olmak üzere kendi veri merkezlerinde veri depolar. Şirket, 2014 yılında kurulan şirketin kurucularıysa CERN’de araştırmacılık yapıyorlar.

Avatar

Genel yayın yönetmenliğini ve koordinasyonu yapmaktayım.