IMEI kayıt işlemi nasıl yapılır
16 Ağustos 2019
Baran
Paylaş

IMEI kayıt işlemini kolaylaştırmak adına çalışmalar gerçekleştiren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, online IMEI sorgulama ve kayıt işlemini gerçekleştirildi. Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen mobil cihazlar bu işlemle birlikte oldukça basit ve kolay şekilde kayıt altına alınabilirken, vergi ödeme işlemini de online olarak gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bu yöntemle gelen tüm cep telefonları ülkemizde 120 gün boyunca sorunsuz bir şekilde çalışabilirken, bu süre zarfı ardından telefonların kesinlikle kayıt altına alınması gerekiyor. Yoksa cihazlar çalışamaz hale gelerek ülkemizde kullanamıyor.

IMEI kayıt nasıl yapılır?

IMEI kayıt işletimini gerçekleştirmek adına ilk olarak telefonlarınızda *#06# tuşlamasını gerçekleştirip, cihazınızın IMEI numarasını öğrenmeniz gerekiyor. Kayıt işlemi esnasında bu bilgi sorulabilirken, bu bilgi için bir kağıta numarayı not alabilirsiniz.

Yabancı kimlik numarasına yada T.C. kimlik numarasına sahip olan kişiler e-devlet kapısı üzerinden sisteme giriş yaparak, menülerdeki e-işlemler menüsünden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu başlığı altında yer alan IMEI kaydet başlığını ziyaret etmesi gerekiyor.

Bu alan eğer cihaz kayıt hakkınız mevcutsa sizlere açılırken, https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kayit-hakki-sorgulama linkini kullanarak ya da Kurumumuzun BTK Tüketici İletişim Merkezi’ni (120) arayarak kayıt hakkınız olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. E-devlet kapısı üzerinden yapılan kayıt işleminde yurda giriş yapan belge sahibi şahsına ait bilgileri e-Devlet şifresi ile https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet adresini ziyaret ederek kayıt edebiliyorsunuz.

Eğer E-devlet kapısın üzerinden işlemde bulunmanıza izin verilmiyorsa, Abone Kayıt Merkezleri ziyaret ederek başvuru işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz;

www.turktelekom.com.tr

www.turkcell.com.tr

www.vodafone.com.tr 

İlk olarak IMEI kayıt harcının yatırılması gerekirken, 2018 yılında bu ücretin 170,70 TL olması gerekiyor. Eğer kayıt işlemini Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom iletişim noktaları üzerinden gerçekleştirmeyi planlıyorsanız eğer, bunun için pasaport aslı ve makbuz aslının yanınızda olması gerekiyor.

IMEI kayıt işlemini gerçekleştirmek için 18 yaşından büyük olmanız gibi bir mecburiyet bulunmazken, bu işiler için anne ve babaları e-Devlet’e giriş yaparak kendi sayfaları üzerinden cocuğumun bilgileri ile başvuru yapacağım seçeneğini işaretleyebiliyor.

Avatar

Aşırı derece de teknoloji takipçisi, mobil işletim sistemleri üzerine çalışmalar yapmktayım.