2 sene önce
2 sene önce

IMEI kayıt işlemi nasıl yapılır

IMEI kayıt işlemini kolaylaştırmak adına çalışmalar gerçekleştiren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, online IMEI sorgulama ve kayıt işlemini gerçekleştirildi. Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen mobil cihazlar bu işlemle birlikte oldukça basit ve kolay şekilde kayıt altına alınabilirken, vergi ödeme işlemini de online olarak gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bu yöntemle gelen tüm cep telefonları ülkemizde 120 gün boyunca sorunsuz bir şekilde çalışabilirken, bu süre zarfı ardından telefonların kesinlikle kayıt altına alınması gerekiyor. Yoksa cihazlar çalışamaz hale gelerek ülkemizde kullanamıyor.

IMEI kayıt nasıl yapılır?

IMEI kayıt işletimini gerçekleştirmek adına ilk olarak telefonlarınızda *#06# tuşlamasını gerçekleştirip, cihazınızın IMEI numarasını öğrenmeniz gerekiyor. Kayıt işlemi esnasında bu bilgi sorulabilirken, bu bilgi için bir kağıta numarayı not alabilirsiniz.

Yabancı kimlik numarasına yada T.C. kimlik numarasına sahip olan kişiler e-devlet kapısı üzerinden sisteme giriş yaparak, menülerdeki e-işlemler menüsünden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu başlığı altında yer alan IMEI kaydet başlığını ziyaret etmesi gerekiyor.

Bu alan eğer cihaz kayıt hakkınız mevcutsa sizlere açılırken, https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kayit-hakki-sorgulama linkini kullanarak ya da Kurumumuzun BTK Tüketici İletişim Merkezi’ni (120) arayarak kayıt hakkınız olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. E-devlet kapısı üzerinden yapılan kayıt işleminde yurda giriş yapan belge sahibi şahsına ait bilgileri e-Devlet şifresi ile https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet adresini ziyaret ederek kayıt edebiliyorsunuz.

Eğer E-devlet kapısın üzerinden işlemde bulunmanıza izin verilmiyorsa, Abone Kayıt Merkezleri ziyaret ederek başvuru işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz;

www.turktelekom.com.tr

www.turkcell.com.tr

www.vodafone.com.tr 

İlk olarak IMEI kayıt harcının yatırılması gerekirken, 2018 yılında bu ücretin 170,70 TL olması gerekiyor. Eğer kayıt işlemini Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom iletişim noktaları üzerinden gerçekleştirmeyi planlıyorsanız eğer, bunun için pasaport aslı ve makbuz aslının yanınızda olması gerekiyor.

IMEI kayıt işlemini gerçekleştirmek için 18 yaşından büyük olmanız gibi bir mecburiyet bulunmazken, bu işiler için anne ve babaları e-Devlet’e giriş yaparak kendi sayfaları üzerinden cocuğumun bilgileri ile başvuru yapacağım seçeneğini işaretleyebiliyor.

Avatar

Aşırı derece de teknoloji takipçisi, mobil işletim sistemleri üzerine çalışmalar yapmktayım.

Paylaşın

Mobil Cihazlar
  8.874

  Apple iOS 13.5 ve iPadOS 13.5 Güncellemelerini Yayınladı

  8.148

  Nokia 8.3 5G Yakında Piyasaya Sürülecek

  7.321

  Samsung Galaxy S20 Tactical Edition Duyuruldu

  6.417

  Nokia Markası 4 Yıl Önce Akıllı Telefon Pazarına Döndüğünü Açıkladı

  5.534

  Vivo Transformers Temalı iQOO 3 5G Satışa Sunacak

Giyilebilir Teknoloji
  9.641

  Powerbeats Pro Dört Yeni Rengi Yakında Geliyor

  6.163

  Xiaomi Mi AirDots 2 SE’yi Tanıttı

  4.357

  Realme Watch Özellikleri Açıklandı

  3.680

  HTC U Ear Kablosuz Kulaklığı Ortaya Çıktı

  2.308

  Amazfit Ares 19 Mayıs’ta Geliyor

Uygulamalar
  8.874

  Apple iOS 13.5 ve iPadOS 13.5 Güncellemelerini Yayınladı

  6.310

  Apple’ın Yeni Uygulaması Gobi

  4.415

  Instagram Telif Hakkı İhlalini Önleyecek

  4.115

  Google Mesajlar Önerilen Çıkartmalar Hazırlıyor

  4.090

  Mirage Uygulaması Fotoğraflardaki Düzenlemeleri Tespit Ediyor

2020 Copyright MobilKaynak İnternet Hizmetleri Tüm hakları saklıdır. Sitemap