İOS 12 Pazarı Ele Geçirme Yolunda İlerliyor
26 Ağustos 2019
Baran
Paylaş

Apple tarafından geçen ay piyasaya sürülen yeni İOS için taleplerin beklenenin çok üzerinde gerçekleştiği rakamlarla ortaya koyuldu. Son yapılan açıklamada kullanıcıların herhangi bir tereddütte bulunmadan İOS12 ‘ye geçtiği belirtildi.

İOS12 Pazarın %53’üne Hakim Oldu

Apple bir ay önce piyasaya sunduğu İOS12 ile bazı yenilikleri kullanıcılarına sundu. Performans anlamında daha çok başarı sağlayan Apple ek olarak bazı özellikler de sundu. Bu özelliklerin başında Screen Time ve Siri Shortchuts gibi bir kaç özellik geliyor. Güncellemenin yayınlanmasından itibaren ortalama bir ay bile geçmemişken diğer İOS sürümlerine göre yayılma ve indirilmesinin daha hızlı olduğu tespit edildi. Açıklanan rakamlara göre şuan aktif olarak bulunan bilgisayarların yarısından fazlası sürümü edinmiş ve kullanış durumdadır.

iOS ve Android Karşılaştırılması

Apple işletim sistemi olan İOS 12 ile Google’ın sunduğu Android güncellemeleri arasında normal olarak bir karşılaştırmaya girilmesine neden oldu. Çünkü Android’in son sürümü olan Oreo geçen sene eylül ayında yayınlandığında sadece %19.2’lik bir indirme başarısı elde edebilmişti. İOS 12 için ise bu rakam %53 olarak 10 Ekim tarihli güncelleme ile birlikte yayınlandı. Google ve Android arasındaki bu farkın temelde fazla olmasının nedeni İOS’un ürün çeşitliliğini var olması iken Google’un bu çeşitlilikten uzak olmasıdır. Yeni eklenecek özellikler ile İOS12’nin daha fazla talep görmesi bekleniyor.

Avatar

Aşırı derece de teknoloji takipçisi, mobil işletim sistemleri üzerine çalışmalar yapmktayım.