Mirage Uygulaması Fotoğraflardaki Düzenlemeleri Tespit Ediyor
15 Haziran 2020
Mücahit TAŞTAN
Paylaş

İnstagram , Snapchat ve Facebook gibi sosyal medya platformlarının evriminden bu yana, pazarda birçok güzellik uygulaması pop-up’ı gördük . Son zamanların telefonlarının çoğu bile varsayılan kamera uygulamasının haricinde güzellik filtreleri ile geliyor. Tüm bu uygulamalar resimlerinize bir ton filtre uygular ve bu çok can sıkıcı olabilir. Şimdi, bir görüntüdeki düzenlemeleri yalnızca algılamakla kalmayıp, kaldırabilen bir uygulama var.

Redditor, Akshat Jagga ( u / chancemehmu ) tarafından oluşturulan Mirage, mevcut bir görüntüdeki görüntü düzenleme yazılımı ile düzenlemeleri algılayıp kaldırabilen bir uygulamadır . Haryana tabanlı geliştiriciye göre, uygulama görevleri gerçekleştirmek için makine öğrenimini kullanıyor.

Geliştirici tarafından Reddit’te yayınlanan bir videoda (aşağıda) gösterildiği gibi, uygulama resimlerin ekran görüntülerinde bile çalışır. 

Uygulamaya bir görüntü veya ekran görüntüsü besleyebilirsiniz. Daha sonra birkaç saniye analiz eder ve görüntünün iki sürümünü gösterir. Bunlar orijinal giriş görüntüsünü ve düzenlenen alanların etrafındaki vurgular içeren görüntüyü gösterir. Bu videoda da görülebilir.

Bir sonraki ekranda benzer bir görünüm gösterilir. Sadece bu birinde, sağdaki resim tüm efektlerden ve filtrelerden önce orijinal görüntüyü gösterir. Vurgulanan alanlardan düzenlemeleri kaldırdıktan sonra uygulamanın yaptığı budur.

Şimdi, uygulamanın görüntülerin düzenlemelerini algılamak ve kaldırmak için ne tür bir makine öğrenme algoritması kullandığına dair hiçbir fikrimiz yok. Ancak, kesinlikle ilginç görünüyor.

Uygulama hem App Store’da hem de Play Store’da mevcuttur. App Store sürümü 1,99 ABD doları iken, Play Store’da ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Ancak, uygulamayı kullanmadan önce uygulamaya abone olmanız gerektiğini unutmayınız.

Avatar

Genel yayın yönetmenliğini ve koordinasyonu yapmaktayım.