Nokia’nın Daha Ucuz Olan 5G Telefonları İçin Planları Var
10 Eylül 2019
Emrah GENÇ
Paylaş

HMD Global’a sorarsanız, 2020 için planlanan 5G özellikli Nokia telefonları USP’leri gibi uygun fiyatlara sahip olacak. Oldukça erken günlerinde 5G şebekesiyle, şu anda spektrumu destekleyen telefonlar genellikle Nokia’nın yüzde elliden daha fazla indirgeme eğiliminde olduğu 1000 dolardan fazlaya mal oluyor, bu da 500 dolarlık 600 dolarlık bir 5G telefonun kesinlikle masada olabileceği anlamına geliyor.

Düşük maliyetli tüketiciye hitap eden Nokia, çoğu zaman rutin işlerde, daha az ya da çok, daha pahalı seçeneklerle benzer bir kullanıcı deneyimi sağlayan çok iyi bir Android telefon serisi sunmaktadır.

Şirket şu anda 5G telefonlarının akıllı telefon endüstrisindeki bir sonraki büyük şey olacağı yönünde devam ediyor. Çoğu şirket yakında 5G destekli modellerle, tercihen bayrak gemilerinde satışa çıkacağından Nokia, “değer” 5G akıllı telefonuyla kendisini farklılaştıracak.

Digital Trends ile konuşan HMD’nin baş ürün sorumlusu Juho Sarvikas, şirketin pazara girerken 5G’yi daha uygun bir segmente getirmek için “özel bir fırsat” gördüğünü söyledi. Sarvikas, “Bugün mevcut olanlarla ilgili olarak uygun fiyatlı diyebilirim. Bugün 5G’nin olduğu fiyatın yarısında bizi görmeyi çok isterim” dedi.

5G akıllı telefon pazarındaki mevcut seçenekler, çoğunlukla sınırlıdır ve pahalıdır. Hem Galaxy Note 10 Plus 5G hem de LG V50 ThinQ 5G cep telefonunun fiyatı 1.100 dolar. OnePlus 7 Pro 5G sadece İngiltere’deki EE modeliyle birlikte mevcutsa, 5G Moto Mod aksesuarını hesaba katarsanız, Motorola Z3 / Z4 gibi daha ucuz seçenekler yaklaşık 800 $ ‘a geliyor. Servis sağlayıcılar arasında birlikte çalışabilirlik olmaması nedeniyle, Nokia 5G telefonlarının, şu anki 5G telefonlar gibi, piyasaya sürüldüklerinde de taşıyıcı kilitli olması bekleniyor.

Nokia, Motorola ve OnePlus gibi firmalardan sert bir rekabet beklemesine rağmen, 5G’nin daha ucuz teklifleriyle benimsemesini zorlayacak olanların yanı sıra, 500-700 $ aralığında bir 5G Nokia telefonu, rekabet arasında cazip bir fiyat noktası oluşturabilir.

Son tweet’lerde Sarvikas, Nokia’nın mevcut telefonları Android 10’a güncelleme planlarına da ışık tuttu . Güncelleştirmeyi alan ilk üç telefon, Q4 2019’da Nokia 9 PureView, Nokia 8.1 ve Nokia 7.1’dir.

Gelecek yılın başlarında, şirket geri kalan cihazlarının çoğuna Android 10 getirecek, Nokia 1, 2.1, 3.1 ve 5.1 ise mevcut çeyrekte ikinci çeyrekte 2020’de Android 10 güncellemesini alacak olan son model olacak.