Oppo Yeni Ekran Tasarımıyla Devrim Yapmaya Hazırlanıyor
18 Ekim 2019
Mücahit TAŞTAN
Paylaş

Akıllı telefon yeniliği, pop-up kamera, ekran altı parmak izi teknolojisi ve halihazırda görmekte olduğumuz şelale ekranlarına benzer yeni tasarımlarla son birkaç yıldır tüm zamanların en yüksek seviyesindeydi. Oppo tarafından sunulan en son patentler, tüm kenarlarda kavisli bir ekran görebileceğimizi gösteriyor. Bu, Oppo’nun da patentlediği başka bir teknoloji sayesinde mümkün olabilir: ekranın altına sensörler yerleştirmek.

Patentler, her ikisi de ekranın altından işlev görebilen bir ışık sensörünü ve başka bir kızılötesi ışık sensörünü gösterir. Bu, bir çerçevenin sensörleri barındırma ihtiyacını ortadan kaldırır, biri ekran ışığını ortam ışığına ayarlamak için diğeri sırasıyla bir aramada ekranı kapatır. Bu teknoloji bir Mikro LED veya OLED ekranla çalışabilir.

Birkaç ay önce, Oppo piyasaya sürülmemiş bir şelale ekranlı bir cihaz gösterdi , ancak dört kenarın da çerçeveye doğru çekilmesi fikri yeni bir şey değil. Xiaomi, Şubat ayında da dört kavisli kenarı olan benzer bir cihaz patentini aldı.

Oppo ayrıca MWC Shanghai’a giden bir under-display kamera takdim etti. Bu, şirketin sonuçta % 100 ekran / vücut oranına sahip bir akıllı telefon yaratma çabalarını göstermektedir.

Telefonun en uzun iki kenarında “şelale ekranlı” cihazlar görmüştük: Huawei Mate 30 Pro ve Vivo NEX 3 şelale ekranlarda zaten mevcut olan iki cihaz.

Tahmin edebileceğiniz gibi bir patentin varlığı, patentte bahsedilen ürünün kesin olarak hayata geçirileceği anlamına gelmiyor. Dolayısı ile Oppo, böylesine iddialı bir akıllı telefonu üretebilir de üretmeyebilir de.

Avatar

Genel yayın yönetmenliğini ve koordinasyonu yapmaktayım.