Snapchat Koronovirüs Salgınından Sonra Daha Fazla Kullanılmaya Başlandı
24 Nisan 2020
Mücahit TAŞTAN
Paylaş

Snapchat, pandemi için optimize edilmiş bir ürün geliştiriyor. Her zamankinden daha fazla orijinal içeriğin yanı sıra insanların oynaması için oyunlar ve artırılmış gerçeklik lensleri, insanları ekranlarına ve uygulamada normalden daha uzun süre tutuyor.

Strateji işe yarıyor. Şirket bugün yaptığı çağrıda günlük aktif kullanıcılarını bu çeyrekte 11 milyon ve yıllık % 20 oranında büyüttüğünü söyledi. İlk çeyrekte 60 Snapchat şovu 10 milyondan fazla izleyiciye ulaştı ve 20 milyondan fazla kişi Mart ayında çıkış yapan bir Snap Original izledi. Arkadaşlarla iletişim de Mart ayının son haftasında Ocak ayının son haftasına göre yüzde 30’un üzerinde arttı ve virüsün en fazla etkilediği alanlarda yüzde 50’den fazla artış oldu.

Tüm bunlar şirket için iyi bir haber olmasına rağmen, Snap’in hâlâ gelirlerinin önemli bir kısmının reklamlardan elde ettiği gerçeğini değiştirmiyor. Reklam sektörününde koronavirüs salgınından dolayı ekonomik krizden en çok etkilenen sektör olduğunu açık açık görüyoruz. Şirket, geçen yılın ilk çeyreğine göre % 44 artışla 2020 birinci çeyrek gelirinde 462 milyon dolar ulaştı. (Önceki çeyrekten daha az, ancak bu bekleniyor. Dördüncü çeyrek genellikle şirketlerin en büyük çeyreği. Gelir olarak en üst seviyeye ulaştırıldığı dönemlerdir.)

Snap’in genel müdürü Jeremi Gorman, şirketin satış ekiplerini “oyun, ev eğlencesi, e-ticaret ve tüketici ambalajlı ürünler de dahil olmak üzere pandemi nedeniyle işte bir artış görebilecek markalara odakladığını” belirtti.

“Satış ekiplerimiz, bu zor zamanlarda marka ortaklarımızın düşünceli mesajlar üretmesine ve Snapchatters için değerli deneyimler yaratmasına yardımcı olmaya odaklandı” dedi. “Snapchat nesli ile en iyi nasıl konuşulacağı konusunda markalarla ortaklık kuruyoruz ve evde ve çevrimiçi ortamda daha fazla zaman geçirirken yeni ürün ve hizmetleri keşfetmelerine yardımcı oluyoruz.”

Çevrimiçi reklamcılık işletmeleri, sosyal mesafe kısıtlamaları nedeniyle işletmeler kapandıkça daha çok kraterleşti ve dünya çapında seyahat durduruldu. Medya işi özellikle zor durumda. Yerel işletmeler reklamları geri çekiyor ve daha büyük markalar bu ekonomik belirsizlik döneminde kendi işlerini sürdürme çabalarına odaklanıyor. Snap, reklam gelirleriyle her zaman Google, Facebook ve Twitter ile rekabet etti, ancak farklı markaların bütçeleri sıkılaştıkça Snap, reklam verenlerin pazarlama paralarını çok daha küçük bir platform olan Snap’te neden harcaması gerektiğinden bu platformlardan daha cazip bir durum ortaya koymak zorunda kalacak.