Spotify Grup Oturumu Adı Verilen Özelliğini Sunuyor
16 Mayıs 2020
Mücahit TAŞTAN
Paylaş

Spotify, aynı alandaki iki veya daha fazla Premium kullanıcısının çalınan müzik üzerinde kontrolü paylaşmasına olanak tanıyan yeni bir Grup Oturumu özelliğini sunuyor. Esasen bir çeşit “parti modu” olan Grup Oturumu katılımcıları, gerçek zamanlı olarak ne oynadıklarını denetleyebilir ve grup için işbirlikçi bir oynatma listesine katkıda bulunabilir.

Şirket, özelliğin karantina arkadaşları ve aileler arasında kullanılabileceğini belirtiyor – şimdi evde uzun saatler geçiren gruplar, şimdi Spotify arka planda çalışırken çalışıyor, oynuyor, yemek yapıyor, dans ediyor ve daha fazlasını yapıyorlar.

Bu özelliği kullanmak için, “toplantı sahibi” Oynatma ekranlarının sol alt köşesindeki Bağlan menüsüne dokunacak ve ardından görünen taranabilir kodu “misafirleriyle” paylaşacaktır. Misafirler daha sonra toplantı sahibinin kodunu tarayarak oturuma katılırlar. Ardından, Spotify‘ın yerleşik kontrollerini kullanarak kuyruktaki parçaları duraklatabilir, çalabilir, atlayabilir ve seçebilir ve daha sonra çalınacak kendi seçimlerini ekleyebilirler. Herhangi bir misafirin yaptığı değişiklikler hemen tüm katılımcıların cihazlarında görüntülenir.

Spotify zaten gruplara en sevdikleri müzikleri paylaşma yolları sunuyor, ancak daha sınırlı yollarla. Şirket, herkesin parça ekleyebileceği, silebileceği ve yeniden sıralayabileceği, arkadaşlarınızla Ortak Çalma listeleri oluşturmak için bir yol sunuyor . Buna ek olarak, Spotify Premium Aile planı üyeleri, herkesin hoşlandığı müziği birleştiren Family Mix adlı kişiselleştirilmiş bir çalma listesini dinleyebilir .

Ancak, bu seçeneklerin hiçbiri Grup Oturumu’nun yaptığı gibi gerçek zamanlı olarak işbirliği yapmanın bir yolunu sunmaz.

Grup Oturumu özelliği , geçtiğimiz yıldan beri test edilmiştir ve burada ilk kez ters mühendislik Jane Manchun Wong tarafından Mayıs 2019’da ortaya çıkarılmıştır . Diğerleri de Ağustos ayında kendi hesaplarında göründüğünü bildirdi . Bu, bazı kullanıcıların bugüne kadar bu özelliğe sahip olabileceği anlamına gelir. Ancak, artık yalnızca tüm Premium kullanıcılar tarafından dünya çapında kullanılabilir hale getiriliyor.

İlk geliştirme sırasında, Spotify özelliği, kullanıcıların parti çalma listesine katkıda bulunmak için Spotify’ı indireceği gibi, belki de parti sahibinin TV’sinde görünen bir kodu tarayarak, uygulamayı viral hale getirmenin bir yolu olarak öngörmüş olabilir. , Örneğin. Ancak koronavirüs pandemik sınırlayıcı toplantılar ve kendilerini evde tecrit eden kişilerle birlikte şirket Grup Oturumunu ailelerin ve ev arkadaşlarının kendilerini eğlendirmeleri için bir yol olarak konumlandırıyor.

Premium aboneliğine böyle bir özellik bağlayarak Spotify, ücretsiz kullanıcılarının çoğunu ücretli, isteğe bağlı müzik akışı hizmetine atlamaya teşvik etmeyi umuyor. Bu tür bir itme için de iyi bir zaman.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle daha fazla insan evde kalıyor ve eğlenmek için yollar arıyor. Akış, özellikle video var. Ve Spotify, Nisan kazanç sırasında yaptığı açıklamada , daha, işleri, aile zaman pişirme ve benzeri in-ev faaliyetleri etrafında dinleme son birkaç hafta içinde çift haneli artışlar görüyordum.

Bugün Spotify, Grup Oturumu‘nun beta sürümüne başladığını, yani hala test edilip geliştirildiğini söylüyor. Aynı Spotify Premium Ailesi hesabını paylaşan kullanıcılar da dahil olmak üzere Premium hesap sahipleri tarafından kullanılabilir. Özellik 100 kullanıcıya kadar destekleyebilir, ancak şu anda aynı fiziksel alanda olmaları gerekir.

Bugün başlatılan sürüm, özelliğin ilk yinelemesidir ve Spotify, kullanıcı geri bildirimlerinden daha fazla şey öğrendikçe zaman içinde gelişmesini beklemektedir. Gelecekte aynı alanı paylaşan insanların ötesine bile genişleyebilir.

Grup Oturumu bugün kullanıma sunuldu, bu yüzden henüz göremeyebilirsiniz. Özellik, sunum tamamlandığında dünya çapındaki tüm Premium kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

Avatar

Genel yayın yönetmenliğini ve koordinasyonu yapmaktayım.