Spotify Uygulaması Nedir?
13 Ekim 2019
Baran
Paylaş

2008 yılında faaliyete geçmiş bir çevrimiçi müzik ortamı olan Spotify uygulaması akıllı telefonlar üzerinden müzik dinlemeyi daha kolay ve rahat bir hale getirmiştir. Bu uygulama sayesinde korsan müzik indirme sorununun önüne geçilmeye çalışılmıştır. Spotify içerdiği müziklerin yasal bir şekilde kullanıcıya ulaşmasını sağlamaktadır. Bu yasal erişimi müzik hak sahipleri ile yaptığı anlaşmalar ile sağlamıştır ve kazancını reklamlar üzerinden ve Premium üyelik satın alan kullanıcıların yaptığı ödemeler ile sağlamaktadır ve bu gelirler ile birlikte telif haklarını ödeyebilmektedir. Bununla birlikte Spotify içinde en fazla müzik parçası barındıran müzik veri tabanlarından biridir. Yazılımı sayesinde akıllı telefonlar ve bilgisayarlar üzerinden erişmek mümkün olmaktadır. Bunlara ek olarak kullanıcıya kolaylık sağlayan kişisel müzik listesi hazırlama ya da paylaşma özellikleri de mevcuttur.

Spotify Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Birçok müzik sever tarafından şarkı dinleme ya da paylaşma için sıklıkla tercih edilen müzik uygulamalarından biri olan Spotify uygulaması için iki ayrı erişim yolu vardır. Bunlardan biri Facebook hesabı bilgileri kullanılarak yapılan erişimdir. İkincisi ise Spotify üzerinde oluşturulan yeni hesap ile sağlanan erişimdir. Facebook ile yapılan erişimlerde arkadaş listenizin sahip olduğu Spotify oynatma listelerine erişmek mümkündür. Uygulamaya Facebook bilgileri kullanarak giriş yapıldıktan sonra sistem bir program yükler ve bu program ile Spotify’a giriş yapılır. Giriş yaptıktan sonra dinlemek istediğiniz ya da müzik zevkinize göre karşınıza çıkan müzik kategorilerinden seçim yaparak dilediğiniz şarkıya erişebilirsiniz.

Spotify Üyelik Seçenekleri Nelerdir?

Akıllı telefonlar ya da bilgisayarlar üzerinden yasal bir şekilde müzik dinlemek için kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen uygulamalardan biri olan Spotify uygulaması kullanıcılara üç farklı üyelik seçeneği sunmaktadır. Bunlardan ilki ve en çok tercih edileni ücretsiz üyeliktir. Bu üyelikte uygulamaya erişebilmek için bir ücret talep edilmemektedir ancak reklam içermektedir. Reklam içermeyen kullanım için Premium üyeliğin satın alınması gerekir. Bu üyelik ayrıca şarkılara çevrimdışı ulaşım imkânı da sağlamaktadır. Bununla birlikte çoklu kullanıcılar için sunulan aile üyeliği ile birlikte beş kişilik gruplara Premium üyelik sağlanmaktadır.

Avatar

Aşırı derece de teknoloji takipçisi, mobil işletim sistemleri üzerine çalışmalar yapmktayım.